לוגו שרביט
menu phone menu
close
instagram פייסבוק יוטיוב
close
אנגלית \ English
תמונת עמוד

משחקי חברה לילדים ואיך הם מועילים

משחקים… הדבר הזה שהילדים עושים. לפעמים הם ממציאים משחקים ולפעמים הם משחקים במשחקי חברה מוכרים אשר למדו מהסביבה. נראה שמשחקים הם הצורה שבה ילדים מעבירים את הזמן. אך האמת שבמשחקים יש הרבה יותר מכך. משחקים קיימים אפילו אצל בעלי החיים וזהו כלי אשר באמצעותו אנו לומדים ומתפתחים; זוהי יכולה להיות התפתחות נפשית, כמו גם התפתחות פיזית כאשר מדובר במשחקים המעודדים פעילות גופנית.

ישנם סוגים שונים של משחקים והפעם אנו רוצים לדבר על משחקי החברה. משחקי חברה הם דבר מקובל מאוד בקרב ילדים, למרות שבקלות נוכל להתאימם גם לקהל בוגר. משחקים אותם יחדיו בקבוצה ולכן הם נקראים משחקי חברה. נוכל לראות אותם במערכת החינוך, בתנועות הנוער, בשעות הפנאי עם המשפחה או החברים ואפילו במסיבות.

התועלת של משחקי חברה

למשחקי חברה ישנן תועלות רבות ולא במקרה הם מהווים בסיס להרבה פעילות חינוכית. לצורך ההתחלה חשוב להדגיש שמשחק הוא פעילות אשר נעשית מרצון והיא גורמת להנאה. באופן טבעי אנו נתקלים בנכונות גדולה יותר של הילדים להשתתף בפעילות מסוג זה. בעצם כל מה שנותר לנו לעשות זה לעצב את אופי המשחק לצורך העברת התכנים החינוכיים שבהם אנו מעוניינים. כך נוכל להשתמש במשחק ככלי חינוכי ללא התנגדויות.

משחקי חברה כשמם כן הם, פעילות חברתית בעלת ערך רגשי – חברתי. הילדים משחקים יחדיו, מקבלים על עצמם מסגרת של כללים ומשפרים את הכישורים החברתיים שלהם. בעזרת הדגשים הנכונים, שיפור היכולות החברתיות, יכול להיות המטרה העיקרית של המשחק. זוהי דרך מצוינת ליצור גיבוש בכיתה או בכל קבוצה אחרת של ילדים.

>> לקריאה אודות משחקי גיבוש לילדים

תוכן המשחק, כמו גם הפעילות הנדרשת לצור המשחק, מסייעים לנו לפתח כישורים ואף לפתח תכונות אופי. למשל באמצעות משחק בו הילדים צרכים להיות ערניים ומרוכזים, אנו יכולים לפתח את  השפיטה ההגיונית, את הריכוז והיצירה.

בעזרת משחקי חברה אנו יכולים לקדם ערכים שונים, והם אפילו יכולים להיות ערכים מנוגדים, בהתאם לכללי המשחק. למשל משחק מסוים יכול לעודד הישגיות ברמה האישית, ואילו משחק אחר יכול לעודד דווקא את שיתוף הפעולה וההצלחה הקבוצתית.

משחקי חברה יכולים להיות גם כלי הכנה חשוב לחיים. כאשר חושבים על זה, במשחק ישנו גורם של מקריות, כמו למשל במשחק בו אנו עושים שימוש בקובייה. זריקת הקובייה היא כמו החיים עצמם  בהם אנו פועלים תחת מקריות. המשחק מלמד אותנו להתכונן ולהיות מוכנים גם לתרחישים מקריים.

כאשר אנו רוצים לעשות הפעלות משחקיות, עלינו קודם לתכנן את המשחק בהתאם למטרה שהוא צריך למלא. במקביל חשוב להתאים אותו לידע ולכישורים של הקהל.

משחק המספרים

נסיים בדוגמה למשחק חברה המעודד את החשיבה, עבודת הצוות ואף מלמד את סדר פעולות החשבון. במשחק זה מכינים פתקים עליהם רשומים כל המספרים בין 1-10. את הפתקים נשים בתוך קופסה וממנה הילדים ישלפו 4 פתקים אקראיים.

בעזרת המספרים שעלו בגורל, על הילדים לבצע פעולות חשבון שונות על מנת להגיע לכל המספרים מ 1 עד 10. ניתן להתחלק לשתי קבוצות ולתת להם להתחרות מי מסיים ראשון.

רוצים שנגיע אליכם כדי לערוך פעילות גיבוש הכוללת משחקי חברה? השאירו פרטים!

message השאירו פרטים 03-902-5553
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם

    ווצאפ כתבו לנו בווצאפ
    רוצים שנחזור אליכם?

      מלאו את הפרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם!