תפריט צרו קשר התקשר ווצאפ
אנגלית \ English פייסבוק יוטיוב התקשר 03-902-5553 03-902-5553
תמונת עמוד

דיבייט

דיבייט

דיבייט (Debate) הוא הוא למעשה סוג של דיון המתנהל מול קהל. מטרת הדיבייטים היא אינה לקבל הכרעה אלא לעודד תרבות דיון בריאה ולשפר את היכולות האישיות של משתתפי הדיבייט; למשל הדיבייט מלמד את המשתתפים איך לעמוד מול קהל; איך לנהל דיון תרבותי המכבד את הצד השני, גם כאשר ישנה מחלוקת ובכלל איך להציג נושא ולהסביר טענות בצורה מנומקת.

ראשיתם של הדיבייטים החלה לפני שנים רבות, עוד ביוון העתיקה ניהול דיונים על הנושאים (קראו על נושאים לדיבייט) אשר עומדים על סדר היום. הדיביטיים המתקיימים היום במוסדות החינוך צמחו מתוך המסורת האנגלית של דיבייטים אשר החלו במאה השמונה עשרה.

רוצים שנחזור אליכם עם הצעה משתלמת במיוחד? מלאו את הפרטים!

מה זה דיבייט?

הערכים הנובעים מתוך צורת ההתנהלות של הדיבייט הם הדבר החשוב והמשמעותי בדיבייט ולאו דווקא הנושא עצמו, למרות שזוהי הזדמנות טובה למשתתפי הדיבייטים ולקהל להרחיב את האופקים או להביא לתשומת לבם נושאים חשובים שאולי אינם זוכים לתשומת לב.

על מנת להביא לידי ביטוי את הרעיון של ניהול דיון תרבותי איכותי נקבעו כללים לאופן ההתנהלות של הדיבייט. כללים אלו מבטיחים שכל דובר יזכה להזדמנות הוגנת להביע ולנמק את עמדתו. דיבייטים הם אירועים תחרותיים בהם הקבוצה שהביע את דעתה בצורה הטובה ביותר מנצחת, כלומר אין שום החלטה ביצועית הנובעת מהדיבייט.

על מנת להציג את שני צידי המטבע בכל נושא ישנה חלוקה לקבוצות המביעות עמדות מנוגדות. על פי כללי הדיבייט המקובלים ישנן 4 קבוצות, המתחרות ביניהן; שתי קבוצות מציגות עמדה המצדדת בטענת הנושא הנבחר ושתי קבוצות מתנגדות. אין להסיק מכך שהעמדות של הקבוצה מייצגות את דעותיהן האישיות, להפך! נושא הדיון נקבע על ידי השופטים כמו גם ההחלטה האם הקבוצה צריכה לצדד בו או להתנגד לו.

יש האומרים שזהו היופי של הדיבייט, המשתתפים לומדים לנמק ולנסות לשכנע את הקהל בעמדה שהם לא בהכרח מסכימים איתה ברמה האישית.

חשיבות הדיבייט

אחד הערכים שהדיבייט מנסה להקנות למשתתפים הוא ההקשבה לצד השני, למרות חילוקי הדעות. מסיבה זו כל דובר זכאי ל 7 דקות דיבור, ללא הפרעה. המשתתפים היריבים יכולים להעיר קריאות ביניים או לשאול שאלות אך זכות הדיבור נשמרת אצל הדובר והוא אינו מחויב להתייחס להערות הביניים. הערות הביניים אסורות בדקה הראשונה ובדקה האחרונה של הנאום!

דיבייט הוא פעילות חשובה מאוד, הוא מלמד איך לעמוד מול קהל – דבר חשוב מאוד עבור ילדים ונוער, אך גם למבוגרים. לא כולם יודעים איך לעמוד מול קהל ולדבר בצורה משכנעת; יש צורך להסביר את הנושא ולהביא עמדות בצורה מנומקת וזוהי הזדמנות מעולה לתרגל איך לעמוד מול קהל. הניסיון בעמידה מול קהל יכול לסייע לכל אחד מאיתנו, גם מעבר לגבולות הדיבייט.

דיבייט הוא פעילות מקובלת מאוד באוניברסיטאות רבות בעולם וגם בישראל. הדיבייט מעודד את המחשבה היצירתית ואת יכולות הניתוח הלוגי, בהחלט מיומנויות חשובות לסטודנטים.

איך אני יכול לשפר את יכולות הדיבייט שלי?

חברת שרביט עורכת מספר סדנאות וקורסים בנושא דיבייט. הקוסרים מתאימים לכל הקהלים, בין אם מדובר בקורסים וסדנאות לבתי ספר בנושא “דיבייט” או בימי עיון לחברות וארגונים. תוכלו לקרוא מידע נוסף בדפים הבאים:

בנוסף, תוכלו לקרוא מידע נוסף בדפים הבאים:

בודאי שתשמחו לשמוע שמלבד קורס וסדנאות דיבייט אנחנו עורכים גם סדנאות לילדים בתחומים נוספים כגון מנהיגות, דיבור מול קהל, חשיבה יצירתית, יזמות ועוד… 


התקשרו עכשיו 03-902-5553
 ווצאפ
רוצים שנחזור אליכם?
מלאו את הפרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם!