תפריט צרו קשר התקשר ווצאפ
אנגלית \ English פייסבוק יוטיוב התקשר 03-902-5553 03-902-5553
תמונת עמוד

נושאים לדיבייט – דיבייט לילדים ולנוער

מה זה דיבייט? בעצם זהו אירוע בו קבוצות יריבות מביעות עמדה ומנסות לשכנע את הקהל והשופטים בעמדתן. הקבוצות אינן בוחרות את נושא הדיבייט, הן מקבלות את הנושא מהשופטים. בדרך כלל מקובל לתת למשתתפי הדיבייט 15 דקות על מנת להתכונן, אך ישנן גם פרקטיקות המתנהלות בצורה שונה ומעניקות למשתתפים זמן ממושך לפני מועד הדיבייט על מנת ללמוד ולחקור את הנושא; זוהי פרקטיקה המקובלת מאוד בארצות הברית. מטרת הדיבייט היא לעודד את תרבות הדיון, העמידה מול קהל וכישורי הרטוריקה של המשתתים.

להרחבה בנושא מה זה דיבייט.

דיבייט נושאים – הצעה לסדר

״הבית מאמין כי על מדינת ישראל לאפשר ליהודי התפוצות להצביע בבחירות״, כך נפתח אחד הדייביטים באירוע ה EUDC 2013 במנצ׳סטר. צורת ניסוח זו היא צורת הניסוח המקובלת כאשר מציגים את נושא הדיבייט. המונח המקובל בעברית הוא הצעה לסדר, באירועי דיבייט בעולם מקובל להשתמש במינוח motion. במהלך הדיבייט ישנן שתי קבוצות המצדדות בעמדה ושתי קבוצות המתנגדות לעמדה, כל אחד מהמשתתפים מקבל הזדמנות של 7 דקות להציג את עמדתו. אין גבול ואין חוקים לסוגי השאלות ורק היצירתיות של חבר השופטים הוא הגבול. ההצעה לסדר יכולה להיות בכל נושא, בין אם הוא תאורטי או עניין ממשי העומד על סדר היום; אלו יכולות להיות הצעות לסדר מתחום הפוליטיקה המקומית או הבינלאומית, תפיסות ערכיות או כל דבר אחר.

דיבייט נושאים – הדגשים בבחירת הנושאים

בחירת נושא הדיבייט משפיעה על כל אופי הדיבייט, נושא איכותי ומעניין ואולי אפילו מאתגר, צפוי לתת לנו דיבייט מעניין ואיכותי. ניתן לבחור כל נושא לצורך הדיבייט, אך ישנה חשיבות גדולה להגדרה ברורה של הנושא. אם הגדרת הנושא אינה ברורה, יתכן מצב שבו כל אחד מהצדדים מבין אחרת את הנושא ובעצם לא קיים קונפליקט בין שתי הקבוצות. את נושאי הדיבייט ניתן לחלק לשני סוגים: דיבייט ניתוח ודייביט מדיניות.

דיבייט נושאים – ניתוח לעומת מדיניות

דיבייט ניתוח בודק את נכונותה של טענה מסוימת לגבי העבר או ההווה. למשל ״בית זה מאמין כי הסכמי אוסלו שיפרו את מעמדה המדיני של ישראל״, זוהי דוגמה טובה לדיבייט ניתוח בוא ניתן להביא דוגמאות לחיוב ולשלילה לגבי הנושא, דוגמאות שהן התרחשויות אמתיות שקרו ועל פי הן ניתן לנמק אם הטענה נכונה או לא.  דיבייט מדיניות לעומת זאת דן ברעיון תאורטי או תפיסה ערכית, למשל ״בית זה מתנגד להפלות בישראל״, זהו נושא אשר ניתן להביא טיעונים בעד ונגד על בסיס ערכי.

דיבייט לילדים ולנוער

מוסדות לימוד שונים מקיימים דיבייט לילדים או דיבייט לנוער. דיבייט יכול להתאים לכולם, כל עוד התחרות הוגנת. גם מבחינת נושאים לדיבייט, אלו אינם חייבים להיות נושאים ברומו של עולם, בהחלט ניתן להתאים את הנושאים עבור דיבייט לילדים, אפילו ניתן להשתמש בנושאים הומוריסטיים, דבר שבהחלט מתרחש לפעמים בתחרויות דיבייט בינלאומיות. אל תשכחו שבסופו של דבר אין מטרת הדיבייט לקבל החלטה, האנשים המשתתפים בו הם אינם מקבלי החלטות – דיבייט לנוער רק מעניק לצעירים את הכלים להציג נושא עם טענות מנומקות ובמסדרת דיון המכבד את כל הצדדים.

הנה כמה דוגמאות לנושאי דיבייט שמתאימים במיוחד לילדים ונוער:

  • אופניים חשמליים – האם צריך רישיון או שמא כל אחד יכול?
  • מכשרים סלולריים לילדים – בעד או נגד?
  • טבעונות – האם זו הדרך היחידה?
  • מה עדיף, למידה עצמית או למידה בכיתה?
  • האם דרך הלמידה היום היא האופטימלית? או שמא היא בודקת רק שינון בעל פה ותו לא?
  • האם צריך לאסור להכניס לבית ספר אוכל לא בריא?
  • בעד ונגד תלבושת אחידה בבית ספר

רוצים לשמוע על סדנת דיבייט מקצועית שאפשר לערוך אצלכם?

אל תהססו - השאירו פרטים!

 

אנשי חינוך שרוצים לארגן סדנת דיבייט לקבוצות תלמידים מוזמנים לקרוא על  קורס דיבייט לילדים ולנוער שאנחנו יכולים לערוך אצלכם בבית הספר. צרו קשר לפרטים נוספים.


התקשרו עכשיו 03-902-5553
 ווצאפ
רוצים שנחזור אליכם?
מלאו את הפרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם!