לוגו שרביט
menu phone menu
close
instagram פייסבוק יוטיוב
close
אנגלית \ English
תמונת עמוד

מנהיגות חברתית

מידי פעם עולים לכותרות שמות של אנשים שעד אתמול היו אנונימיים, אזרחים מן השורה שפתאום ברגע אחד נקטו יוזמה והראו תכונות של מנהיגות חברתית. אלו הם אינם אנשים אשר מכהנים בתפקיד רשמי אשר בו נצפה למהלכים אלו; אלו הם פשוט אנשים אשר הצליחו לסחוף אחריהם ציבור או קבוצה מסויימת. אך מה בעצם הופך אותם למנהיגים, מהי בכלל מנהיגות ובפרט מהי מנהיגות חברתית? מי צריך מנהיגות והאם אפשר "לייצר" מנהיגים? על זאת ועוד במאמר הבא.

תמונה
נושאי הסדנה
המטרות שלנו

  רוצים שנחזור אליכם עם הצעה משתלמת במיוחד? מלאו את הפרטים!

  חץ

  03-902-5553

  מנהיגות ומנהיגות חברתית

  כאשר אדם מצליח, כלומר שיש לו את היכולת, להניע אנשים ולגרום להם לפעול למען מטרה משותפת, זהו מנהיג. מנהיגות היא אינה תוצאה של תפקיד מסויים, כמו ראש הממשלה לצורך הדוגמה, אשר בסמכותו לתת הוראות ולהפעיל אנשים למען מטרות. ההגדרה הבסיסית של מנהיגות נוגעת יותר להשראה שהמנהיג משדר לציבור. השראה אשר גורמת לאנשים לפעול למען השגת מטרה ללא שום כפייה, אלא מתוך אמונה בדרך או במטרה.

  מנהיגות היא אינה פריביליגיה של השלטון, היא יכולה להימצא בכל מקום, בכל קבוצה או ארגון. המטרות אינן בהכרח מטרות לאומיות, הן יכולות להיות מטרות של אינטרס עסקי, כמו ארגון מסחרי בו יש מנהל בעל תכונות של מנהיג והוא יודע כיצד להניע את האנשים לפעול לצורך יצירת רווחים עבור הארגון. נחזור ונדגיש, לא מתוקף סמכותו הפורמלית, אלא מתוך היכולת לסחוף אחריו אנשים.

  אחד ההיבטים של מנהיגות הוא מנהיגות חברתית, מנהיגות השואפת להשיג משהו, לחולל שינוי, לטובת הכלל. זה יכול להתבטא בסוגיות חברתיות – לאומיות, אך באותה המידה "הציבור" יכול להיות קבוצת עובדים במקום עבודה, קבוצת תלמידים בבית הספר וכו'.

  מי צריך מנהיגות חברתית

  החיים בחברה דמוקרטית מחייבים את האזרחים לקחת חלק פעיל בחיי המדינה והחברה. הדמוקרטיה הייצוגית משאירה אחריה "חורים" בתחומים רבים והיא נזקקת לאזרחים אשר יגלו תכונות של מנהיגות חברתית על מנת לחולל שינויים חברתיים. החברה המודרנית עוברת שינויים רבים, היא אינה נחה לרגע והיא מציבה אתגרים חדשים לקהילה מידי יום. מנהיגות חברתית יכולה לסייע לקהילה בכללותה, וגם לפרטים המרכיבים אותה, ליצור חברה טובה יותר אשר יכולה להתמודד עם האתגרים הניצבים בפנייה.

  מנהיגות חברתית יכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות; יש מי שיגלה מנהיגות בנושאי חינוך, אחר בתחומי איכות הסביבה או אולי זכויות מיעוטים או כל דבר אחר הקרוב אליו. מה שאנו באמת צריכים זה אנשים אשר אינם מפחדים ללכת נגד הזרם, אנשים אשר יודעים להתבטא ולהסביר, ולסחוף אחריהם עוד ועוד אנשים מתוך אמונה במטרה.

  ללא מנהיגות חברתית, ללא אזרחים אשר נוקטים יוזמה למרות שאין להם תפקיד מנהיגותי פרומאלי, החברה שלנו עשוייה להתנוון.

  האם ניתן ליצור מנהיגים

  מהיכן נובע מקור הסמכות של המנהיג כאשר אין לו תפקיד מנהיגותי פורמאלי? הכל מסתכם ביכולת אישית להניע את האנשים לביצוע משימות והשגת מטרות. אם כך עלינו להתבונן על המאפיינים של אותם המנהיגים על מנת להבין. אם נעשה זאת נוכל בקלות לראות שישנן תכונות ומאפיינים המבדילים את המנהיג מהשאר. אין מדובר בתכונות מולדות, אלו הן תכונות נרכשות אותן ניתן ללמוד ולתרגל. בעזרת הדרכה נכונה ניתן לייצר בחברה שלנו מנהיגים.

  message השאירו פרטים 03-902-5553
  השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם

   ווצאפ כתבו לנו בווצאפ
   רוצים שנחזור אליכם?

    מלאו את הפרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם!