תפריט צרו קשר התקשר ווצאפ
אנגלית \ English פייסבוק יוטיוב התקשר 03-902-5553 03-902-5553
תמונת עמוד

מודלים של מנהיגות

נושא המנהיגות הוא נושא מעניין מאוד מנקודות מבט מחקרית. אנשי חינוך תמיד מתעניינים ומסתכלים על המנהיגים, אלו של היום ואלו של פעם ובוחנים את תכונות מנהיגותם. נראה שישנם מודלים שונים של מנהיגות הנבדלים ביניהם. רובנו מדמיינים את המנהיג כאדם כריזמטי ומוחצן, אך עם נסתכל לעומקם של הדברים נוכל לראות שלא תמיד הדבר כך, ישנם גם מנהיגים שקטים המחוללים שינויים ואינם מתבלטים.  אז אילו מודלים של מנהיגות ניתן לזהות?

המודלים

מנהיגים משרתים – מושג המנהיג המשרת הוטבע כבר בשנות השבעים ועדיין נשאר רלוונטי ומעורר עניין מחקרי. המנהיגות המשרתת היא משהו שניתן לראות בארגונים, בהם ישנם מנהיגים המתמקדים בשירות למען העובדים. הם מניחים את האגו בצד ורותמים את העובדים להשגת מטרות הארגון מתוך הבנה של העובדים וצוריהם והעצמה אישית של הכפופים להם. אלו הם המנהיגים אשר מעודדים שיתוף פעולה, חולקים ידע עם העובדים ומאצילים סמכויות הנותנות כוח לעובדים. התוצאה שמנהיגים אלו מביאים לארגון היא הזדהות עמוקה יותר של העובד עם הארגון מתוך הזדהות רגשית ומחויבות ערכית. נקודת המוצא של מנהיגים אלו היא די מפתיעה, היא אינה הרצון להנהיג אלא דווקא הרצון לשרת. תכונות בולטות בקרב מנהיגים אלו הן הקשבה, אמפתיה, יכולת שכנוע וגישה מוסרית.

מנהיגות תכליתית – הגדרת המנהיגות התכליתית היא הפוכה לגמרי מהגדרות קלסיות של מנהיגות. גישה זו שמה את המנהיג במבחן התוצאה, כלומר היעדים שהשיג המנהיג. ברשימת המנהיגים אשר סווגו כמנהיגים תכליתיים מוזכרים שמות כמו נשיא אייזנהאואר ולוי אשכול; מנהיגים אשר שינו את המציאות הקודמת. אם נבחן את תכונות האופי של מנהיגים תכליתיים לא נמצא קווים משותפים. פיטר דרוקר, אחד מחוקרי המנהיגות החשובים אשר מעמיד במרכז את מבחן התוצאה, ציין בהקשר זה שמנהיגים כריזמטיים הם לאו אשר ממיטים אסון על עמם. מנהיג תכליתי מסכל על הדברים בצורה יסודית, מגדיר יעדים, עדיפויות ומוציא לפועל.

מנהיגות מתגמלת – מנהיגות זו מתבססת על יחסי תן וכך. כלומר המנהיג יוצר מערכת המתגמלת אנשים על מנת לרתום אותם להשגת המטרה, אך גם מענישה. מנהיגות זו, מתוקף מהותה, אינה יכולה לחולל שינוי, היא מתרחקת מהחזון ומההשראה המאחדת אנשים למען מטרה. מנהיגות זו שומרת ומתפעלת את הקיים.

מנהיגות מעצבת – המנהיגות המעצבת עומדת בניגוד מוחלט למנהיגות המתגמלת. גם כאן ישנו תגמול אך אין מדובר במודל של שכר ועונש. מנהיגות מעצבת מתגמלת מתוך היענות לצרכים הפסיכולוגיים של הפרט, כמו השאיפה להגשמה עצמית. כאן ההנעה של אנשים היא באמצעות השראה ושידור מסר מלהיב ואופטימי. מנהיג מעצב נותן יחס אישי והרבה אמפתיה, יש לו את היכולת לנטוע בקרב המונהגים את תחושת השליחות. זהו מודל המנהיגות אותו יש להנחיל במסגרת החינוך וניתן לאפיין אותו היטב על פי תכונות המנהיג המעצב.


התקשרו עכשיו 03-902-5553
 ווצאפ
רוצים שנחזור אליכם?
מלאו את הפרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם!