לוגו שרביט
menu phone menu
close
instagram פייסבוק יוטיוב
close
אנגלית \ English
תמונת עמוד

כללים וחוקים לדיבייט

דיבייט היא פעילות של ויכוח פורמלי המתרחש בצורה ורבלית, בין שני צדדים המציגים עמדה שונה כלפי נושא מסוים. פעילות הדיבייט היא דבר מקובל מאוד במוסדות להשכלה גבוהה בהם מתקיימת סדנת דיבייט. המטרה היא לשפר את כישורי הרטוריקה, עמידה מול קהל,  כושר השכנוע, הקשבה ותרבות הדיון. על מנת להשיג מטרות אלו ישנם חוקי דיבייט מקובלים המסדירים את הנושא. ברבים מהמוסדות האקדמיים מתנהלים אירועי דיבייט על פי הסטנדרטים המקובלים.  הסגל האקדמי משמש כצוות השופטים המעניק למשתתפים ניקוד תוך התייחסות לתוכן, סגנון ואסטרטגיה.

תמונה
נושאי הסדנה
המטרות שלנו

  רוצים שנחזור אליכם עם הצעה משתלמת במיוחד? מלאו את הפרטים!

  חץ

  03-902-5553

  מבנה דיבייט

  הדבר הבסיסי ביותר בדיבייט הוא הצורך בארבע קבוצות, שתי קבוצות אחת המצדדת בעמדה מסוימת כלפי נושא נבחר, ושתי קבוצות שנייה המתנגדות לעמדה. שתי הקבוצות בעצם מנהלות תחרות ביניהן, על שכנוע הקהל, באמצעות טיעונים שונים. מבנה דיבייט זה הוא סטנדרט מקובל בארץ ובעולם ובכל סדנת דיבייט מתרגלים אותו.  במהלך הדיבייט כל אחת מהמשתתפים זוכה להזדמנות שווה להביע את עמדתו, בדרך כלל בנאום של 7 דקות. סדר הנאומים מתבצע ברוטציה מחזורית בין שני הצדדים ובין הקבוצות אשר בכל צד. כך מתקבל נאום המצדד בעמדה ולאחריו נאום המתנגד, וחוזר חלילה. סדר הנואמים נקבע מראש.

  מכיוון שדיבייט נועד להקנות לנו הרגלים נכונים של תרבות דיון, ישנו איסור על השתתפות הקהל בנאומים. אך מתאפשרות קריאות ביניים מצד הקבוצה היריבה. קריאות ביניים אלו יכולות להיות הערות או אפילו שאלות לדובר. על הדובר לא חלה חובה להתייחס לקריאות הביניים, ההחלטה האם להתייחס בדברים להערות ולשאלות שהועלו בקריאות הביניים נתונה לשיקולו האישי. על מנת לאפשר לדובר להציג את עיקרי טיעוניו ללא הפרעה הונהגה דקת חסד – הדקה הראשונה של הנואם והדקה האחרונה הן דקות חסד בהן חל איסור על קריאות ביניים. כך הדובר יכול להציג את דברים במסגרת מסודרת ולסכמם בדקה האחרונה.

  חוקי דיבייט – ההצעה לסדר

  המונח ״הצעה לסדר״ מתייחס לנושא הדיבייט ומקובל להציג אותו בתבנית קבועה ״בית זה מאמין כי….״, למשל ״בית זה מאמין כי שינוי האקלים הם סכנה ממשית״. על פי הנושא הנבחר, הצדדים היריבים נאלצים להציג טענות המצדדות בנושא וטענות המתנגדות לנושא. ישנם אירועי דיבייט (או סדנת דיבייט) בהם המשתתפים מקבלים את הנושא בטרם הדיבייט, על מנת לאפשר להם ללמוד ולחקור את הנושא, אך במקרים רבים המשתתפים מקבלים את הנושא במהלך האירוע, כאשר מוקצבות להם 15 דקות בלבד לצורך הכנה. אל תשכחו שדיבייט הוא אירוע תחרותי, כלומר הקבוצות המשתתפות מתחרות אחת נגד השנייה על מנת לזכות בניקוד השופטים. מסיבה זו הן אינן מתכוננת יחדיו ואינן משתפות אחת את השנייה באסטרטגיה או הטיעונים.

  לסיכום, חוקי הדיבייט הם נגזרת ישירה של מטרת הדיבייט; מטרתו הכללית היא לשפר את איכות הדיון ומטרתו האינדיבידואלית היא לסייע לכל אחד מהמשתתפים לשפר את היכולות הרטוריות, כושר השכנוע והביטחון בעמידה מול קהל. חוקי דיבייט נועדו ליצור את המסגרת המתאימה על מנת לאפשר להשיג את המטרות הנ״ל.

  למידע נוסף בנושא דיבייט

  message השאירו פרטים 03-902-5553
  השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם

   ווצאפ כתבו לנו בווצאפ
   רוצים שנחזור אליכם?

    מלאו את הפרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם!