לוגו שרביט
menu phone menu
close
instagram פייסבוק יוטיוב
close
אנגלית \ English
תמונת עמוד

איך לגבש צוות – 2 עקרונות חשובים בגיבוש צוות

מהו בעצם צוות? צוות הוא אוסף של פרטים, אולי כמה בודדים ואולי יותר, הפועלים יחדיו למען מטרה משותפת. כל אחד מהם תורם את חלקו למען הכלל, וכל אחד אף עשוי להיות מתוגמל גם ברמה האישית וגם בהשגת המטרה המשותפת.

צוות יכול להיות קבוצת התלמידים הלומדת יחדיו למבחן. המסגרת הקבוצתית מסייעת גם במוטיבציה וגם בהבנת החומר הלימודי. וזהו יכול להיות גם צוות המורים המשתף פעולה על מנת להעניק לילדים את המסגרת החינוכית הטובה ביותר. וכמובן שצוותים הם לא רק דבר הקיים במערכת החינוך – זהו יכול להיות צוות של שוטרים במשימה מיוחדת, או צוות של עובדים בארגון.

כל צוות מורכב מאוסף של פרטים, אותם אנו רוצים לגבש לקבוצה שתפעל למען מטרה משותפת. אך בעולם שבו כל אחד רוצה להגשים את עצמו, לפעמים המטרה המשותפת נרמסת. ובמקומה אנו מקבלים צוות שאינו משתף פעולה ואינו תומך אחד בשני. ואלו הם בדיוק הדברים המכשילים את הצוות.

לכן, בכל ארגון, בין אם זה במסגרת מערכת החינוך או במגזר העסקי, תמיד חשוב לגבש את הצוותים ולעודד את התקשורת הבריאה, שיתוף הפעולה ועבודת הצוות.

העקרונות החשובים בגיבוש צוות

ישנן צורות שונות לגבש את הצוות, אך זיהינו בבירור שני עקרונות חשובים בכל פעילות גיבוש.

העיקרון הראשון הוא שיש לעשות זאת במסגרת פעילות מהנה. הגיבוש אינו יכול להתבצע בתור עוד מטלה ברשימת מטלות היום, לא כך הדברים עובדים. למשל לא נוכל להשיג גיבוש באמצעות נזיפה בעובדים בישיבת הצוות. לא אחת מנהלים מדגישים את הצורך בעבודת צוות, גם בשיחות אישיות עם עובדים וגם בפגישות צוות. אך למרות זאת הם לא מצליחים להפוך את זה למשהו מוחשי אך ורק באמצעות דיבורים. כלומר בכדי לתרגל את עבודת הצוות ושיתוף הפעולה, אנו זקוקים לסוג של סימולציה.

והעיקרון השני הוא לתרגל זאת בסביבה לא מאיימת. הסביבה המשרדית טעונה בכל מיני משקעים. אלו יכולים להיות הבדלי מעמדות ותפקידים, משקעים ומתחים מהעבר וכל מיני מתחים שהפכו להיות חלק מהשגרה. לכן לפעמים נרצה לצאת מסביבת העבודה, לשבור קצת את הכללים ושם לעסוק בפעילות מגבשת. ואת מה שנשיג בחוץ, נביא אחר כך פנימה.

תמונה
נושאי הסדנה
המטרות שלנו

  רוצים שנחזור אליכם עם הצעה משתלמת במיוחד? מלאו את הפרטים!

  חץ

  03-902-5553

  האם אלו רק ססמאות?

  האם מדובר אך ורק בססמאות או שניתן ליישם זאת בצורה מעשית? התשובה היא שבהחלט ניתן לעשות זאת, ויש גם מי שעושה זאת. למשל אנו יכולים לראות זאת בסדנאות הבישול של חברת שרביט מנהיגות.

  סדנאות אלו מוציאות את הצוות מסביבת העבודה הרגילה ולוקחות אותם לסביבה ניטרלית. שם הם מקיימים סדנת בישול המהווה סוג של סימולציה לתרגול אותן תכונות של שיתוף פעולה ועבודת צוות. פעילות הבישול הופכת את הכל למהנה ומשעשע, אך המטרות של הסדנה הן בעלות חשיבות רבה. באמצעות פעילות הבישול אנו יכולים לחזק את התקשורת, שיתוף הפעולה ועבודת הצוות. והכל לפי העקרונות שדיברנו עליהם. ומה שיושג בסדנה, יבוא לידי ביטוי גם במשרד.

  כיצד לחזק את שיתוף הפעולה ועבודת הצוות במערכת החינוך?
  שיתוף פעולה ועבודת צוות הם דבר הכרחי, וזה נכון גם עבור צוותי ההוראה וגם עבור התלמידים. כאשר ישנו שיתוף פעולה ועבודת צוות, נוצרת סינרגיה והתוצאות טובות יותר. למעשה מבחינה היסטורית, היכולת של בני האדם לשתף פעולה ולעבוד כצוות, היא אחת...
  סדנת גיבוש למורים
  סדנאות לצוותים חינוכיים (רוב גולדברג)
  סדנת מנהיגות לצוותים חינוכיים – רוב גולדברג נושאי הסדנה: מהי מנהיגות- היכרות עם המושג וחשיבותו, מיהו מנהיג הנחשב טוב? האם יש מנהיגים לא טובים? מהן התכונות הנדרשות ממנהיג? מגדר ומנהיגות- נשים וגברים בעולם המנהיגות, האם יש אפלייה על רקע מגדרי?...
  שיתוף פעולה ועבודת צוות
  טובים השניים מן האחד סדנא מהנה ומגבשת שכולה מוקדשת לעבודת צוות ושיתוף פעולה. במהלך הסדנא יתנסו הילדים במגוון פעילויות הדורשות עבודה משותפת, תאום ותכנון מראש. מטרות הסדנה: הקניית החשיבות שיש בעבודה משותפת                 ...
  message השאירו פרטים 03-902-5553
  השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם

   ווצאפ כתבו לנו בווצאפ
   רוצים שנחזור אליכם?

    מלאו את הפרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם!